Veckans vego: Julköttbullar

Tänkte börjar lägga ut vegorecept jag tycker är enkla och bra, tipsa gärna om ditt eget favorit-enkla-vegorecept!

Idag lagade vi julköttbullar – basen var solrosfrö! Alltså superenkla OM man har en matberedare, annars ska man nog skippa. Receptet har jag hittat här, på den fantastiskt fina matbloggen Det Gröna Skafferiet.

Till dessa julköttbullar behövs:

1 1/2 dl solroskärnor som mixas fint
1 1/2 dl riven ost1 1/2 dl ströbröd
3/4 finhackad gul lök
3 ägg
1 tsk salt
1/2 tsk svartpeppar
1-2 krm kryddpeppar

1 l grönsaksbuljong
olja till stekning

Mixa solrosfröna fint, häll i resten av ingredienserna och mixa till en smet. Forma till bollar och lägg i kokande buljong, koka cirka 5 min, de flyter upp när de är klara. Stek för fin färg.

Vilken succé!! Bjöd på potatis, lingon, sås och gröna ärtor till. Barnet åt och åt och åt. Naturligtvis kallar vi dem köttbullar här hemma än så länge, annars skulle det nog bli svårare. Men seriöst goda, och jag antar att man kan krydda dem lite hur som helst. =)

This entry was posted in vegetariskt and tagged , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Veckans vego: Julköttbullar

  1. Anna E says:

    va kul att det gick hem, låter jättegott måste testa.

  2. Mikaela says:

    Kanongoda! De är inte serverade än, men jag har ju smygsmakat vid spisen;-) Mums! Här kommer de serveras med spagetti och tomatsås idag. Nästa gång jag gör dem ska jag ösa i fetaost och soltorkade tomater tror jag. Men seriöst det godaste köttsubstitutet jag ätit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s