72: DIY ansiktsrengöringsrundlar

Rundlar? Rondeller? Tussar? Ja inte vet jag vad man ska kalla dem, men ett av tipsen som dök upp på SOS-inlägget kom från Italien:

Picture 18

Så superbra! Alltså jag älskar såna här tips. Jag har en hoper gamla tvättlappar i tyg från bebisperioden, och jag tänkte nästa vecka när jag bor lite temporärt med en symaskinsägare att jag ska sy mig en hög “makeupborttagningsrundlar”. De gr ju att tvätta, kanske med fördel i en tvättpåse så man slipper leta i alla örngott efter tvätten. Här kan ni hitta Vickys smarta blogg om återvinning, det finns andra trevlig tips där, värt att kika på! Bilden är Vickys egen, som jag hoppas det är ok att jag lånade.

IMG_5335

This entry was posted in återanvändning, hygien/skönhetsprodukter, många bäckar små and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s