5: Eko Alla Hjärtans Dag

Alla hjärtans dag, dagen då det enligt Wikipedia säljs 4 miljoner rosor. Jag älskar vissa snittblommor, som tulpaner, men jag köper dem extremt sällan. Just nu står det en bukett på bordet som jag fått i present. Men snittblommor är en miljöbov. Enligt Naturskyddsföreningen så är det faktiskt en smula bättre att köpa snittblommor som flugits in från t ex odlingar i Afrika än i Holland, vilket är det närmaste landet där storskalig odling sker, eftersom växthusen kräver mängder med energi.

Naturskyddsföreningen har sedan 2010 låtit blombutiker ansöka om deras sigill Bra Miljöval, kriterierna är följande:

  • butiken har något ekologiskt odlat alternativ
  • butiken har valt bort försäljning av några produkter som är dåliga ur miljösynpunkt
  • butiken genomför ett gediget eget miljöarbete, till exempel inom energianvändning och avfallssortering

Jag ska personligen kolla upp de blombutiker som finns i Visby, så jag vet om det ens är möjligt nästa gång jag vill bort en bukett. Bra Miljöval är en sorts märkning, men det innebär inte att alla blommorna som säljs är ekologiskt odlade.

Men om man bor  i Stockholm så kan man vända sig till flowers by grow och ifall man bor i malmö kan man vända sig till Bara Blommor, två blombutiker som enbart säljer ekologiska snittblommor. Men det är de två som jag har hittat i Sverige. Interflora säger så här om sitt miljöarbete. Det verkar lite vagt men de nämner en märkning som heter Fair Flowers Fair Plants (FFP) som säger sig arbeta för både miljön och att arbetarna skall ha bra arbetsförhållanden.

miljo FFP

Spana efter de här sigillen, välj en miljömärkt bukett, eller varför inte ge bort något annat? En upplevelse? En middag? Ekologisk choklad?

This entry was posted in högtider, konsumtion and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to 5: Eko Alla Hjärtans Dag

  1. Pingback: Alla <3-ans dag igen och gör slut med Cloetta! | 365 eko

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s